Atopik dermatit nedir?

Atopik dermatit (ekzema); kaşıntı, deri kuruluğu ve döküntüyle kendini gösteren, alevlenmelerle ve düzelmelerle seyreden, sıklıkla çocuklarda görülen tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır.

Atopik dermatitin sebebi nedir?

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çevresel ve duygusal faktörlere derinin bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı bir reaksiyondur.

Atopik dermatitin belirtileri nelerdir?

Yoğun kaşıntı ve cilt kuruluğu hastalığın en önemli belirtileridir. Kaşıntılı, kızarık, kepekli ya da sızıntılı lezyonlar şeklinde olabilen ve tekrarlayan deri döküntüsü hastanın yaşına göre farklı bölgelerde ve özelliklerde olur. Ailesinde atopik dermatit, astım ve saman nezlesi bulunan kişilerde atopik egzema daha sık görülür.

Atopik dermatit hangi durumlarda artış gösterebilir?

Kaşıntı, enfeksiyonlar, stres, terleme, ısı ve iklim değişiklikleri, sıcak banyo, temizleyiciler, yünlü kıyafetler, bazı gıdalar, toz ve bitki polenleri, hayvan tüyleriyle temas artırabilir.

Atopik dermatit tedavi edilebilir mi ?

Maalesef mevcut tedaviler hastalığın tekrarlamasını engelleyememektedir. Bu nedenle hastalığı kontrol altına alabilmenin en iyi yolu sizin için planlanan tedaviyi iyi bir şekilde uygularken alevlendirici faktörlerden uzak durmaktır. Tedavi hastalığın yaygınlığı ve şiddetine göre belirlenir. Temizlik ürünleri ve nemlendiricilere ek olarak ihtiyaç duyulan medikal tedavi doktorunuz tarafından düzenlenecektir.