TİNEA VERSİKOLOR

(PİTRİASİS VERSİKOLOR)

Tinea versikolor nedir?

Tinea versikolor, deride normalde yaşayan bir mantar türünün, çeşitli nedenler ile artması ile oluşan bir genellikle gövde, sırt ve kollarda deri renginde açık veya nadiren koyu renkli lekeler biçiminde oluşan derinin yüzeyel mantar enfeksiyonudur.

Tinea versikolor sebebi nedir ?

Tinea versikolora sebep olan ‘Malessia’ adlı mantar türü hepimizin derisinde normal olarak bulunur. Ancak sadece bazı insanlarda, bu mantarın aşırı üremesi sonucunda tinea versikolor gelişir.

Sıcak ortam hastalığı artırır mı?

Sıcak ve nemli ortamda mantarın üremesi artacağından, bu hastalık yaz aylarında daha sık görülür.

Tinea versikolor kimlerde sık görülür ve hangi şikayetlere yol açar?

Sıcak ve nemli ortam, aşırı terleme, yağlı deri yapısı gibi koşullarda mantarın üremesi artar. Ergenlik döneminde ve genç erişkinler de daha sık görülür. Tinea versikolor deride küçük lekeler olarak başlar. Beyaz, kahverengi veya deri renginde olabilir. Derinin herhangi bir bölgesini etkileyebilir, ancak en sık sırt ve gövdenin üst bölümünde yerleşir.

Tanı nasıl konur?

Klinik muayene çoğu zaman yeterlidir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilaçlı şampuanlar, losyon ve kremler kullanılır.

Hastalık bulaşıcı mıdır?

Derinin mantar hastalığı olmasına rağmen bulaşıcı değildir, insandan insana bulaşmaz.

Tedavi ile renk değişikliği hemen olabilir mi?

Tedavi edilmiş olsa bile derideki renk değişikliğinin normale dönmesi aylar sürebilir. Bu durum tedavinin etkisiz olduğu anlamına gelmez. Zaman içinde renk normale dönecektir. Bu süre içinde güneşten korunmak önemlidir.