Günümüzde özellikle mimik kırışıklıklarını gidermek amacıyla kullanılan, hızlı ve konforlu bir uygulama olması sayesinde kullanımı gün geçtikçe artan, dünyada en sık uygulanan medikal estetik müdahaledir. Botoks uygulaması, FDA onayı almış kolay ve güvenilir bir uygulamadır.

Gündelik yaşamda duygularımızı yüze yansıtmak için binlerce kez çalışan mimik kaslarımız vardır, bu mimik hareketleri belirgin kırışıklıklara yol açar ve yaşımızı olduğundan daha büyük gösterir. Botoks uygulaması, yaşın ilerlemesiyle belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır. Botoks yalnızca estetik anlamda daha genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak isteyenlerin değil, terleme gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenlerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Botoks uygulamalarında ana amaç yüz ifadesini etkilemeden yaş ve cinsiyet dikkate alınarak, var olan veya potansiyel olarak oluşabilecek kırışıklıkları giderme veya azaltma yolu ile daha genç ve çekici görünen bir yüz ifadesi sağlamaktır. Erkekler ile kadınlara uygulanan botoks noktaları ve dozları farklılık gösterir. Cinsiyete özgü yüz ifadesini korumak önemlidir. Bu nedenle botoks uygulamalarında yüz anatomisini iyi bilen deneyimli hekimi tercih etmek çok önemlidir.

Botoks nedir?

Botoks, ‘Clostridium Botulinum’ adlı bakteriden elde edilen yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir çeşit toksindir.

Botoks uygulaması nasıl etki eder?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Bunun sonucunda; sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir.

Botoks hangi bölgelere yapılabilir?

Kırışıklık tedavisinde kullanımı;

  • Alın çizgilerinin giderilmesinde,
  • İki kaş arası bölgede oluşan ve kızgın ifadeye neden olan çizgilerde,
  • Kaşların yan bölgelerinin yukarı kaldırılmasında ve kaşların istenilen pozisyona getirilmesinde,
  • Göz çevresi (kaz ayağı) kırışıklıklarında,
  • Burun çevresinde yer alan çizgilerde (bunny lines),
  • Diş eti görünümünün (gummy smile) gizlenmesinde,
  • Dudağın üstündeki ve altındaki çizgilerinde,
  • Boyun bölgesindeki çizgileri ve boyun bantlarının giderilmesinde
  • Maseter botoksu (yüz inceltme botoksu) ile yüz ovalinin belirginleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması nasıl ve ne kadar sürede yapılır?

Uygulanacak bölge antiseptiklerle temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine ihtiyaca göre planlanan dozlarda uygulama yapılır. Uygulama seansı yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir, iz bırakmaz. Uygulama öncesinde aşırı hassas kişilerde krem anestezisi kullanılabilir.

Botoks uygulamasının yan etkisi var mıdır?

Uygulama yerinde nadiren görülen hassasiyet, kızarıklık ve morarma kendiliğinden geçmektedir. İşlem esnasında soğuk kompres uygulanması oluşabilecek kızarıklıkların azalmasını sağlamaktadır.

Botoks uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem öncesinde içeriğinde E vitamini, ginkgo biloba bulunan ürünler ile Aspirin ve benzeri ilaçlar kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı kullanılmamalıdır. Çünkü, kan sulandırıcı etkilerinden dolayı müdahale yapılan bölgede morluk riskini artırırlar.

Botoks uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Uygulama yapıldığı gün spor, hamam, sauna, solaryum gibi aktivitelerden uzak durmakla birlikte, botoksun çevre kasları etkilememesi için işlem yapılan bölgenin ovuşturulmaması gerekir. Uygulama sonrası ilk 24 saat içinde alkol tüketilmemelidir.

Botoks uygulamasının etkisi ne zaman başlar?

Uygulamadan yaklaşık 48-72 saat sonra botoks etkisini göstermeye başlar. Asıl etkinin görülmesi ve son halini alması 10 günü bulur.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Kırışıklık tedavisi için ilk uygulandığında ortalama 4-6 ay etki sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 6-8 aya kadar uzayabilir.

Botoks hangi sıklıkla tekrarlanmalıdır?

Yüz ve boyun uygulamaları, işlem yapılan kasın aktivitesine bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 4-6 ay arası etkilidir. Terleme tedavilerinde ise 8 ila 16 ay arasında etkilidir.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Mimik kaslarının hareketleri sonucu yüzünde oluşan dinamik çizgilenmelere sahip bütün hastalara uygulanabilir. Uygulama yapılan bölgede cilt kırışıklıkları giderilir ve deri eski gerginliğini ve canlılığını kazanmış olur.

Botoks kimlere uygulanamaz?

Gebelik ve emzirme döneminde uygulama yapılmaz.

Kaç yaşından itibaren botoks uygulanabilir?

Botoks uygulamasının belirli bir yaşı yoktur. Tercihen 18 yaşından sonra daha iyi görünmek isteyen hem kadın hemde erkekler için uygundur. Kırışıklık tedavisinde kullanıldığı gibi protektif yani koruyucu amaçla antiageing etki için her yaş grubunda yapılabilir.

Düzenli yapılan botoks uygulamalarının yararı nedir?

Kırışıklık tedavisi için düzenli yapılan botoks uygulaması, mimikler sonucu oluşan dinamik kırışıklıkların sabit, derin çizgilere dönüşmesini engeller. Botoks ömür boyu yapılması gereken bir işlem değildir. Yıllar içinde düzenli yapılan işlemlere kasların uyumu neticesinde, botoksun etkisi daha uzun sürer. Buna bağlı olarak daha uzun aralıklarla uygulama ihtiyacı duyulur. Düzenli olarak botoks uygulanan kişilerde yoğun kullanılan mimik kasları doğal aktivitesine dönebilir.

Botoks yaptırılmadığı zaman kırışıklıklar önceki hale göre nasıl görünür?

Uygulama tekrar yapılmadığında daha kötü olmaz. Aksine uygulama öncesine göre mimik kaslarında belirgin bir duraklama olduğu için kırışıklıklar işlem öncesine göre daha az olacaktır.