YANAK (ELMACIK) DOLGUSU

Cerrahi olmayan estetik uygulamalar arasında en sık yapılan işlemlerden olan yanak dolgusu, yüzün genel hatlarında daha dinamik ve güçlü bir görünüm elde etmek için uygulanır. Özellikle elmacık kemiklerinin daha dolgun ve diri görünmesi için yapılan pratik uygulamalardan biridir. Yüze yapılan dolgu uygulamalarında tek başına veya kombine uygulama olarak yapılabilir. Yanak bölgesindeki düzleşmenin ve çökük görünümün giderilmesi için yapıldığı gibi daha çekici ve genç bir görünüm kazanmak için de yanak dolgusu yapılabilir.

Yanak dolgusu hangi amaçla kullanılır?

Hyalüronik asit jel kullanılarak yapılan yanak dolgusu, yanak bölgesine form kazandırmak ve elmacık kemiklerine daha güçlü bir imaj katmak için yapılır. Uygulama öncesinde belirlenen oran ve ölçüde enjeksiyon yapılarak, yanaklara dolgunluk kazandırılır. Yanak dolgusu hem yanak bölgesindeki çöküklükler ve kırışıklıkların giderilmesi için hem de elmacık kemikleri bölgesinin daha kavisli daha çekici ve dolgun olması için uygulanır.

Yanak dolgusu nasıl yapılır?

Ağrı eşiği düşük veya hassas cilt yapısına sahip kişilerde işlemden 20 dakika önce anestezik krem uygulanabilir. Cilt uyuştuktan sonra antiseptik solüsyon ile dolgu uygulanacak alan temizlenir, ince uçlu iğneler yardımıyla hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu yapılır. Hızlı ve kolay şekilde yapılabilen yanak dolgusu uygulaması, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Her iki yanak için ortalama 10 dakikada uygulama tamamlanır.

Yanak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Kişisel özellikler, uygulamadan kullanılan dolgu ve kalitesi uygulamanın kalıcılık süresini etkilerken bu süre ortalama 12-24 aydır. Dolgu etkisini yitirmeye başladığında uygulama kolaylıkla tekrarlanabilir.

Yanak dolgu uygulaması güvenlimidir?

Hyalüronik asit dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan yanak dolgu uygulamaları son derece güvenli işlemlerdir. İşlem sonrasında hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilirken bu etkiler birkaç saat içinde tam anlamıyla kaybolur.

Yanak dolgusu kimlere uygulanabilir?

Kadın veya erkek herkese uygulanabilen yanak dolgusu yapılırken her iki cins içinde yüzün cinsiyete özgü karakteristik özellikleri korunarak uygulanmalıdır. Yanak bölgesinde düzleşme, çökme, çukurluk, sarkıklık, kırışıklık olan kişilere uygulanabilir. Yanak dolgu uygulamaları, tek başına uygulanabildiği gibi kombine işlem olarak da uygulanabilir. Göz çevresi estetiği, burun estetiği, çene dolgusu gibi pek çok dolgu uygulamasıyla kombine olarak uygulanabilir.