TERLEME TEDAVİSİ

Aşırı terleme, ter bezlerinin aşırı aktivitesine bağlı olarak deri yüzeyine salgılanan ter miktarının artmasıdır. Aşırı terlemenin en sık görüldüğü yerler kol altı, avuç içi ve ayak tabanıdır. Sıcak havalarda, egzersiz esnasında, heyecanlı ve stresli anlarda terleme artabilir.  Aşırı terleme ise bu tür tetikleyiciler olmadan dahi meydana gelebilir. Kontrol edilemeyen terleme hem fiziksel hem de duygusal açıdan önemli rahatsızlıklara yol açabilir. Kol altındaki ter giysilere nüfuz ederek belirgin bir ter izine, ıslak görünüme hatta kötü kokuya neden olabilir. Eller; kalem tutup yazı yazarken, bilgisayar kullanırkan, bir arkadaşınıza merhaba diye elinizi uzatırken terli olabilir. En sık yapılan medikal estetik uygulamalardan biri olan terleme botoksu, terleme ve ter kokusu olmadan aktif bir sosyal hayat sürdürmek isteyen herkese uygulanabilir. 

Aşırı terleme nedir?

Aşırı terleme, ter bezlerinin hiperaktivitesine bağlı olarak deri yüzeyine salgılanan ter miktarının artmasıdır.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Yapısal olarak ortaya çıkan aşırı terlemenin tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan tedavi yöntemi botoks uygulamasıdır.

Hangi bölgelerdeki aşırı terleme ve kötü koku tedavisinde botoks kullanılır?

 

  • Koltuk altı terlemesi
  • Avuç içi terlemesi
  • Ayak terlemesi
  • Kol altı kokusu

Terleme tedavisinde botoks nasıl etki eder?

Botulinum toksini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile ter bezleri arasındaki iletimi durdurarak etki gösterir. İletim bloke olduğunda ter bezlerinin aktivitesi dururken terleme sorunu ortadan kalkar.

Terleme tedavisinde botoks nasıl uygulanır?

Aşırı terleyen bölgedeki derinin içine ince uçlu özel iğnelerle botoks enjeksiyonu uygulanmaktadır.

Terleme tedavisi ağrılı bir uygulama mıdır?

Koltuk altı uygulamalarında hafif bir hassasiyet hissedilirken ağrı olmaz. Avuç içi ve ayak tabanına yapılan enjeksiyonlar ise ağrılı olabilmektedir. Bu nedenle avuç içi ve ayak tabanı uygulamalarında ağrıyı engelleyen bölgesel anestezi uygulanmaktadır.

Terleme tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Uygulama yerinde nadiren görülen hassasiyet ve kızarıklık kendiliğinden geçmektedir.

Terleme tedavisinin etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Uygulamadan 3 gün sonra terlemede azalmalar görülmeye başlanmaktadır. Yaklaşık olarak 5. ve 7. günlerde etki en yüksek düzeye ulaşmakta ve terleme tamama yakın kaybolmaktadır.

Terleme tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Etki süresi kişiye ve uygulanan doza göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 6-8 ay devam etmektedir. Etki ortadan kalktığında, terleme tedavisi tekrar uygulanmaktadır.