ENZİM PEELİNG (COSMELAN & DERMAMELAN)

Cosmelan ve Dermamelan nedir?

Deride bulunan melanosit hücre aktivitesini ve melanin üretimini azaltarak leke oluşumunu baskılayan, özellikle melazma ve güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde etkili olan bir çeşit enzim peeling sistemidir. 

Cosmelan ve Dermamelan tedavisinin avantajları nelerdir?

En önemlisi tek seanslık bir uygulamadır. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. TCA ve soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimaldir. Ciltte yara oluşturmaz ve iyileşme süreci yoktur. Parlak, tazelenmiş ve lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cosmelan ve Dermamelan nasıl etki gösterir?

Bu tedavi sistemi, ciltte koyu renkli lekelerin oluşmasına sebep olan mekanizmaların içinde aktif rol oynayan tirozinaz adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin tedavisi sağlanır. 

Cosmelan ve Dermamelan tedavisi nasıl uygulanır?

Kişiye özel açılan paketin içerisinde maske ve devam krem kremi olmak üzere iki ürün bulunur. Maskenin tamamı tek seferde uzman doktor tarafından tüm cilde uygulanır. Doktorunuz tarafından belirlenerek size iletilen süre sonunda (ortalama 8-12 saat) ciltte bekleyen maske hasta tarafından evde ılık suyla yıkanarak durulanır. İkinci aşama bakım programıdır. Bu program kapsamında devam kremi günlük olarak ilk tedavinin yapıldığı bölgenin üzerine uygulanır. Leke tedavisinde en iyi sonuçları alabilmek için kremin düzenli günlük kullanımı mutlaka gereklidir.

Cosmelan ve Dermamelan tedavisinin etkisi ne zaman fark edilir?

Tedaviye başlandıktan sonra 15 gün içinde lekelerde açılma fark edilir. Deri rengi ne kadar koyu ise lekelerin tamamen kaybolması da o kadar uzun sürer. Uygulamadan 4-6 hafta sonra cilt çok daha parlak ve sağlıklı görünür.

Cosmelan ve Dermamelan tedavisi esnasında ciltte ne gibi değişiklikler olur?

Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır. Hassas cilt yapısına sahip kişilerde uygulamadan sonra 24-72 saat içinde bir miktar kaşınma yanma batma hissedilebilir. Ciltte oluşan kızarıklık ve pullanma kısa birkaç gün  içinde kaybolur ve cilt normal sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Cosmelan ve Dermamelan hangi tür lekelerin tedavisinde etkilidir?

  • Güneş lekeleri
  • Melazma
  • Gebelik lekesi
  • Akne (sivilce) lekeleri
  • Yaşlılık lekeleri

Cosmelan ve Dermamelan vücutta hangi alanlara uygulanabilir?

  • Yüz
  • Boyun ve dekolte

Cosmelan ve Dermamelan tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrası ilk 1 hafta içinde hamam, sauna, buhar, havuz ve cilt soyucu özelliği olan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Güneş ışığına bağlı ultraviyolenin zararlı etkilerinden korunmak gerekir.