EL DOLGUSU

Yaşlanmayla birlikte cildin tazeliği canlılığı kaybolurken başta el olmak üzere vücudun farklı yerlerinde estetik bakış açısıyla göze hoş gelmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Yaşlanmayla birlikte el üstünde ortaya çıkan ince çizgiler, kırışıklıklar ve renk değişimleri görülür. Ellerde ortaya çıkan bu yaşlılık belirtilerini gidermek ve eli yeniden sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için el dolgusu gibi çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Zira, eldeki estetik görünümü yeniden kazanmak ve eldeki problemleri yok etmek için el dolgusu; günümüzde sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

El dolgusu nedir?

El, yapısı gereği genelde ince bir deriye sahiptir. Kemik, kıkırdak, kas ve damarlardan oluşan elde yağ dokusu; vücudun diğer bölgelerine göre çok daha az miktarda bulunmaktadır. El sırtında azalan yağ miktarı ise elde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandırır. Bu sebeble, el sırtında azalan cilt altı dokuyu tekrar yerine koymak, cilt ve cilt altı dokuları yenilemek için el dolgusuna sıklıkla başvururuz. Son yıllarda hyaluronik asit dolgular ve kalsiyum kristalleri el cildinde kaybedilen volümün yeniden kazandırılması amacı ile kullanılmaya başlanmıştır.

El dolgusu hangi amaçla kullanılır?

Yıllar içinde cilt yaşlanmasına bağlı kollajen kaybı ve güneş hasarı sebebi ile elde yaşlanmaya bağlı  bazı görüntüler oluşur. Ancak asıl sorun volüm kaybıdır. Yumuşak ve kompakt görüntü yıllar içinde kendini damar, tendon ve kemiklerin ön plana çıktığı bir görünüme bırakır. Volüm kaybı dermal dolgularla yerine konulabilir. Deri altındaki damarsal yapılar silinirken deride nemlenme ve volüm artışı ile birlikte daha canlı bir görüntüye kavuşması sağlanabilir.

El dolgusu nasıl yapılır?

Ağrı eşiği düşük veya hassas kişilerde işlemden 20 dakika önce anestezik krem uygulanabilir. Antiseptik solüsyon ile dolgu uygulanacak alan temizlenir, ince uçlu iğneler veya kanül yardımıyla hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu yapılır. Hızlı ve kolay şekilde uygulanabilen el dolgusu, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Ortalama 15 dakikada uygulama tamamlanır.

El dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Kişisel özellikler, uygulamadan kullanılan dolgu ve kalitesi uygulamanın kalıcılık süresini etkilerken bu süre ortalama 12-24 aydır. Dolgu etkisini yitirmeye başladığında uygulama kolaylıkla tekrarlanabilir. Ayrıca dolgu tam olarak erimesi beklenmeden yeni uygulama yapılırsa dolgunun ömrü daha da uzayacaktır.

El dolgusu kimlere uygulanabilir?

El dolgusu için uygun olan adaylar “ yaşlanma belirtileriyle karşı karşıya kalan” kişilerdir. El sırtında ve çevresinde; ciltte gevşek görünüm ve sarkma, tendonların belirginleşmesi, damarların mor renkte görünür hale gelmesi, ciltteki kuru, mat ve cansız görünümden rahatsızlık duyan herkes el dolgusu yaptırabilir.

El dolgusu uygulaması güvenlimidir?

Hyalüronik asit dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan el dolgusu uygulamaları son derece güvenli işlemlerdir. İşlem sonrasında hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilirken bu etkiler birkaç saat içinde tam anlamıyla kaybolur.