HİPERHİDROZ

Hiperhidroz(aşırı terleme) nedir?

Hiperhidroz “aşırı terleme” demektir. Hiperhidroz, kişinin sosyal hayatına zarar verebilen ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır.

Hiperhidroz(aşırı terleme) vücutta nereleri etkiler?

En sık kol altı, eller ve ayaklarda görülmektedir. Hastalık vücudun sınırlı bir bölgesini tutabileceği gibi birden fazla bölge ve tüm vücutta yaygın tutulum da mümkündür.

Hiperhidroz(aşırı terleme) tedavi gerektirir mi?

Aşırı terleme, sıcak ortam, fiziksel egzersiz, endişe, korku olmadan ortaya çıkıyorsa ve kişinin ruhsal durumunu kötü yönde etkiliyor, sosyal hayatını engelliyor, kıyafet seçimini belirliyor veya okul ve iş verimini düşürüyorsa tedavi edilmesi gerekebilir.

Hiperhidroz(aşırı terleme) tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi seçenekleri arasında; deri yüzeyine sürülen ilaçlar, iyontoforez, botoks enjeksiyonları, cerrahi girişimler ve ağızdan alınan ilaçlar yer alır.

Sınırlı hiperhidroz(aşırı terleme) nedir?

En sık kol altı, eller ve ayaklarda görülmektedir. Sınırlı hiperhidrozun sebebi belli değildir, başka bir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkar. Hastanın terlemesi sürekli olabileceği gibi özellikle gerginlik, utanç ve heyecan gibi duygularla tetiklenebilir veya artabilir.

Yaygın hiperhidroz(aşırı terleme) nedir?

Vücudun her bölgesinde terleme artışı görülür. Enfeksiyon, diyabet ve tiroid hastalıkları, obezite, menopoz ve bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir.