MEZOTERAPİ

Mezoterapi, medikal ve estetik amaçlı kullanılan ilaçların (vitamin, aminoasit, mineral, enzim) kokteyl halinde deri veya derialtı hedef dokulara enjekte edilmesi işlemidir. Yapılan enjeksiyon ve uygulama sayısı; hastaya, tedavinin amacına ve enjeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi ilk kez Fransa’da 1952 yılında Dr. Michael Pistor tarafından uygulanmıştır. 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş ve günümüzde yaygın olarak kullanılan tıbbi bir işlemdir. Bu yöntemde ilaçların vücuda genel dağılımı çok az olduğu için ilaç kaynaklı yan etkiler en aza indirilmekte ve ilacın bölgesel etkisi artmaktadır.

Mezoterapi hangi durumlarda kullanılabilir?

 

  • Saç dökülmesi
  • Leke tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Akne(sivilce) izleri ve lekeleri
  • Kırışıklık tedavisi
  • Mezolifting(yüz gençleştirme)
  • Cilt yenileme ve gençleştirme (antiageing)
  • Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisi

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Uygulama öncesi cilt antiseptik ürünlerle temizlenir. Konforlu ve acısız bir tedavi için işlemden 30 dakika önce uygulama bölgesine anestezik kremler sürülür. Cilt uyuştuktan sonra kullanılacak mezoterapi ürünü çok küçük ve ince uçlu iğnelerle cilt altına uygulanır.

Mezoterapi kaç seans uygulanır?

Uygulanacak tedavi protokolüne ve kişinin ihtiyacına bağlı olarak 1-4 hafta aralıklarla uygulanabilmektedir. Tedavi için toplam seans sayısı kişinin şikayetine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mezoterapi başka yöntemlerle beraber uygulanabilir mi?

Mezoterapi pek çok tedavi ile kombine olarak uygulanabilmekte ve sonuçlar çok daha tatmin edici olmaktadır.

Mezoterapi tedavisinde hangi yan etkiler görülür?

Ciddi ve kalıcı bir yan etki yoktur. İşlemden sonrasında hafif kızarıklık, şişlik olabilir, soğuk kompres bu durumu hafifletmek için kullanılır.

 

Mezolifting nedir?

Mezolifiting, antiageing amaçlı yapılan yüz mezoterapisidir. Mezolifting; cildin nemlenmesi, cilt kırışıklığı ve sarkmalarının azalması, kollajen ve elastin üretiminin artması için hyaluronik asit, antioksidan, vitamin, mineral ve aminoasit gibi maddelerin cilt altına ince uçlu iğneler yardımıyla enjekte edilerek uygulandığı bir tedavi yöntemidir.

Mezolifting sonrasında cilt daha genç ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve ciltteki sarkmalar toparlanır. Kişinin yüzündeki kırışıklıklar mezoterapi sayesinde azalırken, cilde daha aydınlık bir görünüm kazandırılır.

Mezolifting 2-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 3-6 seans sonrası ihtiyaç duyulduğunda tekrar yapılabilir. Mezolfiting sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.