DUDAK DOLGUSU

Hyalüronik asit, derinin temel yapı elemanlarından biridir. Ciltteki canlılık, parlaklık, nem, renk, sıkılık hyalüronik asitin etkileridir. Yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalırken su tutma kapasitesi düşer. Su tutma kapasitesi yüksek olan ayrıca vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asiti içeren dolgu maddesinin enjeksiyon ile dudak bölgesine işlenmesine dudak dolgusu denir. 

Hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Tıbbi olarak da üst dudak ile alt dudağın 1-2 mm önünde, alt dudaklar ise üst dudağa göre daha kalındır. Hyalüronik asitli dolgu maddeleriyle bu oranı kolay ve güvenli bir şekilde yaratmak mümkündür. Dudaklar zaten dolgunsa ayrıca hacim kazandırmak gereksizdir. Buradaki amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalıdır. Yaşla beraber dudaklar incelmeye ayrıca dolgunluklarını kaybetmeye başlarlar. Dudak dolgusu işlemi ile dudaklara daha dolgun ve belirgin bir görünüm kazandırılırken kaybettikleri hacim geri verilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?

  • Dudak şekillendirme
  • Dudak konturu belirginleştirme
  • Dudak dolgunlaştırma ve kalınlaştırma
  • Dudaktaki asimetrilerin düzeltilmesi
  • Dudak köşelerindeki sarkmaların ve dudak üstündeki çizgilerin tedavisinde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar oldukça hassas bölgeler olduğu için bu bölgeye yapılan işlemler ağrılı olabilir. Dudak dolgusu işleminden 20 dakika önce anestezik etkisi olan bir kremin dudaklara uygulanması, işlemin çok daha konforlu, ağrısız ve rahat geçmesini sağlar. Dudaklar tam olarak uyuştuktan sonra çok ince uçlu bir iğne yardımıyla dudaklara hyalüronik asit enjeksiyonu uygulanır. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika kadar kısa bir zamanda tamamlanır. Hızlı, rahat ve kolay bir işlemdir.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Dolguların etki süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, uygulanan dolgu maddesinin özellikleri, miktarı ve kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudakta uygulanabilen dolgu maddeleri 6-12 ay içerisinde vücut tarafından emildiği için yok olur. Dudaklardaki dolgunluğun sürekliliği için bu süre sonunda uygulamanın tekrarlanması gerekir. Dudak dolgusu tekrar edildikçe kalıcılık süresi uzar.

Dudak dolgu uygulaması güvenlimidir?

Hyalüronik asit dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan uygulamalar son derece güvenli işlemlerdir. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık oluşması veya morarma gibi etkiler görülebilirken, tüm bu etkiler birkaç gün içinde tam anlamıyla kaybolur.

Dudak dolgusu kimlere uygulanabilir?

Dolgun dudaklar gençlik ve çekiciliğin sembolüdür. Dudakları yapısal olarak kendiliğinden ince olan, yaşla birlikte dudaklardaki hacmi kaybeden, dudakta simetri sorunu olan, kontur ve projeksiyonu yüzle orantılı daha güzel ve şekilli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu yaptırabilir.

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Deneyimli bir uygulayıcı hekim, doğru teknik ve malzemelerle son derece doğal görünen yüzün ana hatlarıyla uyumlu dudaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Dudak dolgusu sonrası geçici hafif ödem ve morluk olabilir. Dudak dolgusu sonrası morluk ve ödemi azaltmak için soğuk kompres uygulanır. Dolgu sonrası ilk 1 hafta öpüşmekten kaçınılmalıdır.