İPLE YÜZ GERME (V-Lift)

Son 10 yıl içinde, estetik müdahale için başvuran hastalarda ameliyatlı işlemlerin sayısı azalırken, ameliyatsız ve minimal invaziv girişimlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Orta ve ileri derecede yüz ile boyun sarkmalarında yüz ve boyun germe ameliyatı gerekliyken yüzde hafif sarkma olan genç ve orta yaş grubundaki hastalarda ve ameliyat istemeyenlerde ‘İple yüz asma ve yüz germe’ iyi bir tedavi seçeneğidir.

Genelde hastalar çene kenarlarındaki sarkan ciltten, kırışıklıklardan, yorgun ve yaşlı görünümden rahatsız olmaktadırlar. İple yüz germe işlemleri orta ve alt yüzdeki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için uygulanan en etkili yüz gençleştirme yöntemlerinden biridir.

İple yüz ve boyun tedavileri hangi durumlarda uygulanır?

  • Yüz germe ve yüz asma
  • Boyun germe
  • Kaş kaldırma
  • Kırışıklık ve elastikiyet kaybının tedavisi
  • Çene ve yüz hatlarının ciltteki sarkma neticesinde netliğini kaybettiği durumlarda

İp uygulamaları ile yapılan ameliyatsız yüz germeyi niçin tercih edilir?

İple yüz germe uygun hastalarda açık ameliyatla yüz germeye göre daha ucuz ve hesaplıdır, kısa sürer ve çabuk biter ve işe dönüş ile iyileşme süresi kısadır. Yan etki oranları daha azdır.

İple yüz germe işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle yüzdeki sarkma ve kırışıklıklar detaylı bir muayene ile tespit edilir. Ciltteki sarkma ve kırışıklıkların vektörel yönleri belirlenerek, iple yüz germe için işlem yapılacak en doğru anatomik noktalar belirlenir. Müdahale öncesi işlemin planı ve çizimi yapılır. Ardından işlem yapılacak alanlar antiseptikle temizlenir. İp uygulamasının ağrısız bir şekilde yapılabilmesi için belirlenen iğne giriş noktalarına anestezik madde enjekte ederek bölgesel anestezi yapılır. Yüz ve boyun bölgesindeki planlan noktalardan iğne veya kanülle girilerek PDO veya PLA yapısındaki ipler cilt altına yerleştirilir. İplerin üzerindeki çentiklerin veya konilerin cilt altı dokulara tam olarak tutunması ve yerleşmesi için cilt üzerine ip hattı boyunca masaj yapılır. İple yüz germe uygulaması tamamlandıktan sonra iğne giriş noktalarına antibiyotik içeren krem sürülür.

İple yüz germe işlemi ne zaman etki gösterir ?

İple yüz germe işleminin sonucu; ipler deri altına yerleştirildiği andan itibaren etkisini göstermektedir. Tek seansta uygulanan iple yüz asma sayesinde, ciltteki sarkma ve kırışıklıkların azaldığı daha genç bir görünüm elde edilir. Esas sonuçlar ise seanstan sonra oluşabilecek olan kızarıklık, şişlik ödem gibi yan etkilerin iyileşmesinden sonra görülecektir.

İple yüz germe işlemi nasıl bir etki yaratır?

Genellikle yüz bölgesine uygulanan iple germe tedavisi; elmacık kemiklerini belirginleştirip, V lift etkisi ile çene konturunu netleştirip, yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları azatlara daha genç bir görünüm sağlar.

İple yüz germe işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Çoğu hasta hemen uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönmektedir. Özellikle ilk 2 hafta ağzın çok geniş açılması veya abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır. İşlemi takip eden ilk 2 hafta içinde yüzün ovuşturulması ve yüz üstü yatmak uygun değildir. İşlemin sonrasında; birkaç gün içerisinde kaybolan şişlik, kızarıklık veya morluk olması doğal karşılanmakta ve bunları azaltmak için buz kompresi yardımıyla soğuk uygulama önerilmektedir.

İple yüz asma işleminde hangi ip türü kullanılmalıdır?

Bu konuda sizin ihtiyaçlarınıza en uygun ip tipinin tercihine muayenenizin ardından karar verilmektedir. Yapılan muayene sonucu ciltteki problemlerin şiddeti, ne derece bir gerdirme yapılacağını belirler. Buna ek olarak her ip tipi farklı derece ve farklı bir yüz noktasında gerdirme görevi görmektedir. Bu özelliklere göre bazen tüm ip tipleri gerekli olan bölgelere kombine olarak uygulanabilir, bazen de tek tip ip V- lift işlemlerinde kullanılabilir.

İple yüz germe işlemi kalıcımıdır?

Yüz germe işleminde yerleştirilen ipler, bir süre sonra deri altı hücreleri tarafından emilerek yok edilir. Bu nedenle ömür boyu kalıcılık sağlamazlar. Ne kadar süre etkisinin süreceği ise her hastanın kişisel özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 18-24 aydır.

İp uygulamaları diğer ameliyatsız estetik girişimlerle birlikte uygulanabilir mi?

Dolgu ve botoks enjeksiyonları, prp, mezoterapi, altın iğne ve lazer uygulamaları ile birlikte kullanılabilir.

İple yüz germe tedavisinin fiyatı nedir ?

Yüzdeki sarkma ve kırışıklık probleminin yoğunluğu, kullanılacak ip sayısı ve iplerin tipi tedavi maliyetini değiştirmektedir.