AMELİYATSIZ GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Geçmişte uygulanan göz kapağı ameliyatları artık neredeyse tarihe karışıyor. Ameliyatsız göz kapağı estetiği çözümü olarak sunulan PLEXR oldukça etkili ve etkinliği bilimsel çalışmalarla ispatlanmış bir yöntemdir. İlk defa İtalyan plastik cerrah Prof. Dr. Fippi tarafından geliştirilen PLEXR son yıllarda tüm dünyada göz kapağı estetiği alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Plazma enerjisi (PLEXR) nedir?

Plexr (plazma enerjisi = iyonize atmosferik gaz = maddenin 4. hali), elektrik bağlantısı olmayan, tamamen kablosuz bir cihazdır. Bu cihaz, havada bulunan gazları iyonize ederken, hedef dokuya doğru ince bir ark üretir. Cihazın ucu, çok yüksek sıcaklıklarda bir elektriksel ark üretir ve cihaz deri yüzeyine belirli bir uzaklığa geldiğinde bu ark atmosferik gazları iyonize hale geçirerek bir patlama enerjisi (plazma enerjisi) ortaya çıkarır. Ortaya çıkan enerji cildin en üst katmanındaki  keratinosit dediğimiz hücreleri  süblimleştirir(yani katı doku ısıtıldığında normalde önce sıvı sonra gaz haline dönüşür, sublimleşmede ise katı doku direkt gaz haline geçer). Tedavi edilen dokular süblime olurken  istenmeyen ısının çevre dokulara ve cilt altı katmana (subkutan yağlı doku)  iletilmesi önlenir. Böylece atmosferik gazlar iyonize hale geçerken ortaya çıkan plazma enerjisi sadece cihazın gördüğü milimetrik alanda kalırken çevre dokular bu olaydan etkilenmez. Aynı noktada yaklaşık 200-300 nanometre (milimetrenin milyonda biri) derinliğe ulaştığı için  işlem oldukça güvenlidir. Ameliyatsız, kansız, dikişsiz, izsiz tedavi olanağı sağlar. Estetik ve kozmetik açıdan oldukça güzel sonuçlar alınmasına imkan tanır.

PLEXR  ile hangi ameliyatsız tedaviler yapılabilir?

 

 • Ameliyatsız göz kapağı estetiği
 • Kaz ayağı çizgileri
 • Akne ve akne skarı tedavisi
 • Göz kapaklarındaki beyaz ve sarı lekeler
 • Dudak üzerindeki sigara çizgileri (smokers lines = barkot çizgileri )
 • Çeşitli et benleri (sadece riski olmayan benler)
 • Çil tedavileri
 • Yara izlerini silme
 • Siğil tedavileri
 • Bazı dövmeleri silme, buharlaştırma,
 • Leke tedavisi

PLEXR tedavisi kimler için uygundur?

İhtiyacı olan herkes bu uygulamayı yaptırabilir.

PLEXR işlemi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem öncesinde kan sulandırıcı ilaçların ve ağrı kesicilerin kullanılmaması gerekir.

PLEXR uygulaması sonrası ne ile karşılaşırım ve bakım nasıl yapılır?

Tedavi alanı çevresinde şişlik-ödem görülmesi normaldir (ödem için ödem çözücü solüsyon önerilir, kişiden kişiye değişmekle birlikte bu ödemin çözülmesi 1-5 gündür). Tedavi alanı nötr sabun (ph:5,5) (bulunabilirse marsilya sabunu) ile temizlenmelidir ve hiçbir alkollü ürün ile dezenfekte edilmemelidir. Dezenfektan olarak yalnızca benzalkonyum klorür içerikli ürünler tercih edilmelidir. Oluşan kabuklar herhangi bir gazlı bez veya bant ile kapatılmamalıdır.

Buharlaşarak kabuk haline gelen doku yaklaşık 7 ile 20 gün arasında düşmektedir. Bu kabuklar kesinlikle kaldırılmamalı, kendilerinin düşmesi beklenmelidir. Bölgeyi yumuşatmak  için, herhangi bir nemlendirici krem sürülmemelidir.

Güneş veya yapay ışıklardan bölgeyi korumak için kalın bir  likit fondöten her gün uygulanmalıdır. Bu likit fondötenli güneş koruyucular sabah uyandıktan akşam yatana kadar birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır. Yatmadan önce nötr sabunla ovalamadan likit fondotenli güneş koruyucu silinmeli ödem çözücü ıslak pansuman 10 dakika uygulanmalı ve arkasından önerilecek olan göz damlası (sadece kabuklara) sürülerek yatılmalıdır.

Sabah uyandıktan sonra yine 10 dakika ilaçlı ıslak pansuman arkasından göz damlası (sadece kabuklara) sürülüp cilt damlayı emdikten sonra yine akşam yatana kadar likit fondötenli güneş koruyucu sürülmeye devam edilmelidir.

PLEXR ile sonuç almak için kaç seans gerekir?

Yapılan işleme ve bölgeye göre 1-3 seans gerekebilir.

PLEXR uygulamasının yan etkileri nelerdir?

İşlem uygulanan alanda küçük kabuklar meydana gelir. Göz kapağındaki en sık yan etki ödemdir, göz kapakları balon gibi olabilir ama birkaç günde kaybolur. Göz kapağı dışı uygulamalarda bir kaç ay süren pembelik meydana gelebilir.

PLEXR işlemi sırasında ağrı hissedilir mi?

İşlem öncesi lokal anestezik kremler 30-40 dakika bekletilir, böylece ağrı duyulmaz.

PLEXR işlemi ne kadar sürer?

Lokal anesteziden sonra işlem yaklaşık olarak bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 10-45 dakika sürmektedir.

PLEXR ile ameliyatsız göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra ne kadar süre etkilidir?

Bu süre kişisel faktörlere (uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, sigara alkol tüketimi, sık enfeksiyon geçirme, kullanılan ilaçlar, güneş maruziyeti, az su içme) bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 3-5 yıl süre ile etkilidir.