GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

Göz çevresi (alt ve üst göz kapağı, kaz ayağı olarak bilinen ‘C’bölgesi) yüzün en hassas bölgelerinden biridir. Göz çevresindeki deri çok ince olduğundan yaşlanma belirtileri bu bölgede çok genç yaşlarda ortaya çıkabilir. Göz çevresindeki kırışıklıklar öncelikle mimikler esnasında belirginleşirken, zaman içerisinde gülme gibi mimik hareketleri olmadan da görünür sabit çizgiler ortaya çıkabilir. Bu evreye gelmeden, çizgiler yerleşmeden ve derinleşmeden tedavi yapılması çok önemlidir. Mimik hareketleri olmadan görünen, yerleşik(statik) çizgilerde tedaviyi daha yoğun uygulamak gerekir.

Göz çevresi gençleştirmede hangi tedaviler uygulanabilir?

1-Botoks uygulaması: Göz çevresinde ilk planda düşünülebilecek en iyi tedavi şekli toksin uygulamasıdır. Çünkü göz çevresindeki kırışıklıklar en sık olarak mimikler esnasında ortaya çıkar. Toksin enjeksiyonu ile mimik kasları gevşer, bu sayede kırışıklıkların oluşmasının önüne geçilmiş olur. Bu tedavi mevcut kırışıklıkların yok olmasını sağlar, ilerleyen dönemlerde kırışıklıkların derinleşmesini önler, göz kapağında düşüklük varsa biraz kaldırabilir ve kaşlara şekil verilmesine yardımcı olur.

2-Gözaltı ışık dolgusu uygulaması: Işık dolgusu içerisinde hyaluronik asit ile beraber çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Hyaluronik asit özellikle göz altında çökme olan kişilerde bu çökmeyi tedavi eder, antioksidanlar sayesinde morluk azaltılırken cilt ve cilt altı dokuların yenilenmesi sağlanır.

3-PRP tedavisi: PRP tedavisi özel olarak göz çevresine uygulanabilir. Bu sayede göz çevresindeki cildin kök hücre tedavisi yapılmış olur. Tek seansla bile göz çevresinde bir canlanma olurken, 4 seans sonrasında tedavi çok daha etkili olur.

4-Mezoterapi: Göz çevresine özel olarak uygulanabilecek mezoterapi ürünleri sayesinde göz altındaki morluklar, torbalanma ve  göz çevresindeki kırışıklıklar tedavi edilebilir. Bu tedavi tek başına yapılabileceği gibi diğer tedavi protokolleri ile de kombine edilebilir.

5-Göz çevresi peelingi: Göz çevresi için özel olarak üretilen meyve asitlerinden oluşan peeling ürünleri ile göz çevresinin bakımı mümkündür. Bu sayede göz çevresi tamamen canlanır ve ince kırışıklıklar tedavi edilebilir. Göz kapağına uygulanabilen bir tedavi şekli olduğu için, göz kapağında lekelenme(pigmentasyon) şikayeti olan kişiler bu tedaviden faydalanabilir.

6-Göz çevresi dermaroller tedavisi: Göz çevresine özel kalınlıktaki mikroiğnelere sahip dermaroller sayesinde göz çevresi cildinde mikrokanallar açılıp özel serumlarla tedavi yapılabilir. Bu sayede göz çevresindeki pigmentayon ve ince kırışıklıklar tedavi edilebilir.

7-Gençlik Lazeri(SecretDuo): Göz kapaklarında ve göz çevresinde elastikiyet kaybı ile beraber deride gevşeklik şikayeti olan veya göz kapağında sarkmadan rahtsızlık duyan kişilerde göz çevresine gençlik lazeri uygulanabilir. Bu uygulama aynı zamanda göz kapakları ve çevresinde renk tonunun açılmasına, daha aydınlık ve parlak bir cilt rengine sahip olmanızı sağlar.

Göz çevresi gençleştirmede hangi tedavi tercih edilmelidir?

Göz çevresinin tedavisine başlamadan önce, kişinin tam olarak hangi şikayeti olduğu ile ilgili detaylı bir muayene yapılır. Muayene sonucunda çeşitli kombinasyon tedavileri uygulanabilir;

 

  • Genel bakım amaçlı: Toksin Uygulaması + Peeling -/+ Lazer peeling
  • Göz çevresi kırışıklığı belirgin: Gençlik Lazeri + Toksin Uygulaması -/+ İğneli RF
  • Morluk belirgin: Peeling + Mezoterapi -/+ İğneli RF
  • Göz altı morluk ve çökme belirgin: Gözaltı ışık dolgusu + PRP