ÇATLAK(STRİA) VE AMELİYAT İZİ TEDAVİSİ

Tıbbi bir sorun yaratmasa da görsel ve estetik kaygılara neden olan çatlaklar(stria) oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. En sık gebelik döneminde görülmekle birlikte hızlı büyüme, hızlı boy uzama ve hızlı kilo almaya bağlı olarak hem kadın hem de erkeklerde her yaşta ortaya çıkabilir.

Deri çatlaklarının tedavisinde birçok farklı yöntem (retinoik asit içerikli tıbbi kremler, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon vb.) uygulanmakla birlikte bu yöntemlerin etkinlikleri oldukça sınırlıdır.

Son yıllarda çatlak(stria) tedavisinde, farklı tipte lazerlerin (pulsed dye lazer, fraksiyonel lazer vb.), ve radyofrekans enerjisinin (Altıniğne) etkinliğini araştıran çalışmalar yapılmış ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır.

Çatlaklar için hangi tedavi uygulanır?

Deri çatlaklarının tedavisinde öncelikle fraksiyonel lazer ve bazı durumlarda ise fraksiyonel lazer ile birlikte Altın iğne tedavisi kullanılır. Özellikle gebeliğe bağlı gelişen karın çatlaklarının tedavisinde fraksiyonel lazer ile birlikte Altın iğne tedavisi uygulanır. Altın iğne hem gebeliğe bağlı olarak gevşemiş ve sarkmış olan karın derisini sıkılaştırarak hem de uzun dönemde kollajenin yeniden yapılanmasını sağlayarak bu bölgedeki çatlakların tedavisine katkıda bulunur. Fraksiyonel lazer ile dışarıdan görünen deri yüzeyi pürüzsüz hale getirilir.

Çatlak tedavisi ne sıklıkta uygulanır? Tedavinin etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Tedavi 2-4 hafta aralıklar ile 4-6 seans uygulanıyor. Tedavinin olumlu etkileri 2-3 uygulamadan sonra görülmeye başlanır. İlk uygulamadan sonra bile olumlu sonuçlar görülebilirken, tedavi yanıtı kişinin biyolojik özellikleri ve buna bağlı deri yenilenme kapasitesine bağlıdır.

Çatlak tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Çatlak tedavisine erken dönemde başlamak tedavinin başarı şansını artırır. Çatlaklar başlangıçta kırmızı-mor renkli uzun çizgiler şeklindedir. Yaklaşık olarak 6 ay devam eden bu erken evre, tedavinin en etkili olduğu evredir. Çatlakların beyaz renkli ve deri seviyesinden hafif basık duruma geldiği geç evrede ise başarı şansı daha azdır. Ancak bu tip çatlakların tedavisinde bile altın iğne ve fraksiyonel lazer tedavileriyle oldukça iyi sonuçlar elde edilir.

Bu tedavi yöntemi kimlere ve hangi bölgedeki çatlaklara uygulanabilir?

Gebeler dışında deri çatlağı olan herkese güvenle uygulanabilir. Özellikle emzirme döneminde de uygulanabildiği tedaviye geç kalmamak adına unutulmamalıdır. Karın, kalça, uyluk, göğüs ve kol bölgesi gibi çatlakların olduğu her bölgede etkilidir.

Çatlak tedavisinde niçin kombine uygulama önerilir?

Çatlakların tedavisinde tam başarı elde etmek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak doğru tedavi kombinasyonları ile çatlakların görünümü düzeltilebilir. Bu amaçla farklı tedaviler(Altıniğne, Fraksiyonel lazer, PRP, Mezoterapi vb.) kombine edilerek uygulanır.

Ameliyat izi tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyat izi veya travma sonrası olan dikiş izlerinin tedavisinde fraksiyonel lazer uygulanır. Fraksiyonel lazer; yara, yanık, dikiş ve ameliyat izlerinin tedavisinde oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir. Genellikle bir ay aralıklarla yapılan 4-6 uygulamadan sonra %50-80 oranında bir iyileşme sağlanır.