PRP İLE SAÇ TEDAVİSİ

PRP tedavisi, kişinin kendisinden alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirilerek saçlı deriye enjeksiyonu şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. PRP serumunda çok yoğun büyüme faktörleri ve doku yenileyici etken maddeler bulunmaktadır. Kişinin kendi kanı kullanılarak hazırlandığı için son derece doğal, kendi kanınızdan gelen yenilikçi bir tedavi yöntemidir.

PRP ile saç tedavisi nedir?

PRP, İngilizce ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan ve kişinin kendi kanından elde edilen maddenin enjeksiyonu ile yapılan tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde platelet bakımından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, büyüme faktörleri içeren özel hücreler ve proteinler içeren bir kan bileşenidir. Yani PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin serum saç hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 

PRP ile saç tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

  • Saç dökülmesini azaltmak
  • Saç köklerini güçlendirmek
  • Saçı dökülmelere karşı korumak
  • Saçların daha dolgun ve hacimli olmasını sağlamak
  • Saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırmak

PRP ile saç tedavisi nasıl uygulanır? 

PRP ile saç tedavisi mutlaka bu alanda eğitim almış uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. PRP, tedavisi amaçlanan saçlı deri bölgesine ince ve küçük uçlu iğneler yardımı ile uygulanır. Uygulama ortalama 10-15 dakika sürer. İşlem esnasında minimal hassasiyet, sızı ve yanma olabilir.

PRP ile saç tedavisinde etki nasıl ortaya çıkar?

PRP kan akımını artıran, dokuların yenilenmesini destekleyen büyüme faktörlerini içerir. Saçlı deriye uygulandığında saç köklerini uyarıp aktivitesini artırırken, kıl foliküllerinin daha güçlü, kalın ve sağlıklı saçlar üretmesini sağlar.

PRP ile saç tedavisi kimlere uygulanabilir?

Saç dökülmesini durdurmak ve saçlarını güçlendirmek isteyen herkese uygulanabilir.

PRP ile saç tedavisi ne sıklıkta yapılmalıdır?

PRP ile saç tedavisinde, ihtiyaca yönelik olarak ortalama 2-4 hafta aralıklarla en az 2-5 seans uygulama yapılır. Sonrasında ise 3-6 ayda bir yapılan hatırlatma seansları uygulamanın etkinliğini ve kalıcılığını artıracaktır.

PRP ile saç tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Ciddi bir yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanı kullanılarak hazırlandığı için, allerjik olmayan,  son derece doğal bir tedavi yöntemidir.

PRP ile saç tedavisi başka yöntemlerle kombine edilebilir mi?

Özellikle saç mezoterapisi ile kombine edilmesi etkinliğini artıracaktır.