MİKROİĞNELEME TEDAVİSİ

(DERMAPEN, DERMAROLLER)

Uç kısmında çok sayıda milimetrik iğne bulunan dermapen veya dermaroller olarak bilinen bir cihazla, cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskopik delme işlemi yapan, böylece cildin doğal iyileşme mekanizmalarını başlatan bir tedavi yöntemidir. 

Mikroiğneleme uygulaması nasıl etki eder? 

Bu uygulama ile ciltte kontrollü bir çok küçük yara oluşturularak, deride yeniden yapılanma sağlanır. Uygulama esnasında 0,5-2,5mm uzunluğundaki iğneler ile üst deride 200-500/cm² mikrokanal oluşturulur. Deride açılan bu kanalların her biri yeni bir yara gibi algılanır. Cilt bu yaraları kapatmak için o bölgede kan dolaşımını artırıp, çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak kendini onarmaya çalışır. Ayrıca işlem sırasında deri yüzeyine uygulanan çeşitli vitaminler, mezoterapi ürünleri, PRP serumu, açılan bu mikrokanallardan deri altına iletilmek üzere kullanılabilir. Sonuçta hyaluronik asit, kollajen ve elastin yapımı tetiklenir ve o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir.

Mikroiğneleme hangi amaçla kullanılabilir?

  • Cilt yenilenmesi ve gençleştirilmesi
  • İnce kırışıklıkların azaltılması
  • Gözeneklerin sıkılaştırılması
  • Sivilce izlerinin ve lekelerinin giderilmesi
  • Cilt lekelerinin tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Saç dökülmesi tedavisi

Mikroiğneleme işlemi ağrılı mıdır?

Uygulama öncesi sürülen lokal anestezik kremlerle, işlem sırasında ağrı hissi olmaz.

Mikroiğneleme uygulaması sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında deride ortaya çıkan hafif pembeleşme, ufak kanama alanları ve yanma hissi, birkaç saat içinde azalacak ve 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Üç gün boyunca aşırı spor, sıcak duş, sauna, hamam, solaryum uygulamasından kaçınılması önerilir. İşlem sonrasında güneşten korunulmalıdır.

Mikroiğneleme kaç seans uygulanır?

Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 4-10 seans uygulanır. Uygulama seans aralıkları 2-4 hafta kadardır.

Mikroiğnelemenin  etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İşlemden ortalama 6 hafta sonra gözle görülen sonuçlar başlar, maksimum etki 3 ayda elde edilir. Elde edilen sonuç kalıcıdır.

Mikroiğneleme uygulaması her zaman yapılabilir mi?

Oldukça güvenli bir uygulamadır. Her yaşta, her tür cilt tipinde, yaz aylarında dahi yapılabilir.